Aloe Organic

"ЕЛИКСИР на ДОЛГОВЕЧНОСТА"


Постојат многу причини зошто АЛОЕ ВЕРА е едно од омилените супер растенија во историјата!

Веќе илјадници години наназад, Алое Вера се слави како извор на здравје и благосостојба во речиси сите култури на Земјата и уште од минатото имало многу значајна улога во сите општествата.

Најраниот запис за употреба на Алое Вера доаѓа од Египќаните, како цртаат слики од Алое Вера листот на ѕидовите во храмовите. Тогаш, Алое Вера се сметало за „растение на бесмртноста“ и им било подарувано на египетските фараони како погребен подарок. 

Постојат многу легенди кои говорат дека египетската кралица Нефертити (1353 п.н.е.) позната како „најубавата жена што некогаш живеела“ и кралицата Клеопатра VII (69-30 п.н.е.) го користеле Алое Вера гелот.

Легендите исто така говорат дека Александар Велики, во 333 п.н.е., бил убеден од неговиот ментор Аристотел да го освои островот Сокотра во Индискиот Океан за да обезбеди резерви од Алое Вера кои ќе им помгнат во лекување на неговите ранети војници.

Древните кинески и египетски цивилизации користеле Алое Вера за смирување на изгорениците, лекување на рани и намалување на треската.  Грчките научници го сметале Алое Вера гелот  за универзална лек поради неговите специфични и лековити својства.

Алое Вера гелот имал голема улога во нивната медицина уште пред 2000 години кога древните грчки лекари добиле Алое Вера од островот Сокотра во Индискиот Океан.

Дали знаевте дека

aloevera

Алое Вера е род кој содржи повеќе од 400 видови на сочни цветни сукуленти распространети низ Африка, Блискиот Исток, Кина, медитеранскиот регион и разни острови во Индискиот Океан.

aloevera

Алое е сочно растение кое расте во тропските области склони кон суша, но Алое Вера е најчеста форма на Алое кое се конзумира.

aloevera

Најчесто комерцијално одгледувана и користена сорта на Алое Вера е Barbadensis Miller - онаа што и ние ја користиме!

aloevera

Името Алое Вера потекнува од арапскиот збор „Алое“ што значи „исклучително горчлива супстанца“, и „Вера“ што на латински значи „вистина“.

aloevera

Алое Вера може лесно да се препознае по нејзините сивкасто-зелени листови обложени со остри рабови кои се спојуваат во центарот за да формираат форма на розета.

aloevera

Иако можеби изгледа како кактус, Алое Вера всушност припаѓа на фамилијата Asphodelaceae (Liliaceae), во која припаѓаат и аспарагус, кромид, лук, праз, власец, лалиња.

aloevera

Сочните и месести листови на Алое Вера растението се полни со гел кој има сладоко, кисел, горчлив и адстрингентен вкус.

aloevera

Растение од Алое Вера достигнува зрелост на 3-4 години и може да достигне висина од 80 см со најмногу 21 лист.

aloevera

Алое Вера растението е една од најпроучените билки во категоријата природни производи и има важна улога во медицината и здравствената заштита уште од 4 век п.н.е.

aloevera

Алое Вера содржи над 200 биолошки активни, природни состојки, вклучувајќи витамини, минерали, ензими, амино киселини и полисахариди.

aloevera

Алое Вера се одгледува комерцијално заради природните, здрави и лековити својства, како и поради придобивки за нега на кожата кои се наоѓаат во неговите листови.

aloevera

Кога правилно се внесуваат есенцијалните хранливи материи на Алое Вера можат да помогнат во поддршка на дигестивното здравје, кардиоваскуларниот систем, да го зајакнат имунолошкиот систем, да ги намалат нитратите, а помага и во превенција и подобрување на целокупната здравствента состојба и многу повеќе.

Дури и по сите овие години, Алое Вера продолжува да биде моќно растение со многу придобивки во одржувањето на доброто здравје!

„Метод на Хармонија“

Во кинеската култура, Алое Вера го опишувале како  „метод на хармонија“ и било важна состојка во медицинските третмани уште од времето на експедициите на Марко Поло.

„Кралско Растение“

Во јапонската култура Алое Вера  било познато како „кралско растение“. Сокот се конзумирал како еликсир, а самураите го користеле Алое Вера за лечење на повредените делови од телото.

„Растение на Бесмртноста“

 Египќаните го нарекувале Алое Вера „растение на бесмртноста“ поради неговите лековити својства па дури го возвишувале  до статус на „божество“.

„Тивок Исцелител“

Хиндусите мислеле дека Алое Вера расте во рајската градина и го нарекле „тивок исцелител“.

„Магично растение"

Домородните Американци го користеле Алое Вера поради неговата подмладувачка моќ и својствата за хидратација и го нарекувале „магично растение”.

"Помладувач на Организмот"

Ајурведата – древната индиска наука за здравје и живот го сметала Алое Вера за „Vera Rasayana” – „подмладувач на организмот”.

Алое Вера најчесто се користи за

Поддршка за здрав имунолошки систем

Заштита и подобрување на дигестивниот систем

Подобрување на циркулацијата

Хидрирање на кожата

Намалување на штетните токсини

Зголемeна апсорпцијата на хранливи материи

Поддршка за слабеење и дијабетес

Заштита од УВ зрачење

Балансирање на киселоста на желудникот

cholesterol-ldl

Намалување на ЛДЛ холестерол

Антисептички ефект

Антиоксидантна поддршка