Aloe Organic

“ELIKSIRI I JETËGJATËSISË"


Aloe Vera është një nga bimët më rë preferuara në histori për shumë arsye!

Për mijëra vjet, Aloe është e njohur si një burim i shëndetit dhe mirëqenies në pothuajse çdo kulturë në Tokë, dhe që nga kohërat e lashta ajo ka luajtur një rol shumë domethënës në të gjitha shoqëritë.

Të dhënat e para e përdorimit të Aloes vijnë nga egjiptianët, të cilët pikturuan Aloe verën në muret e tempullit. Në krye të herës, ajo është quajtur “bimë e pavdekësisë” dhe iu paraqit faraonëve egjiptianë si një dhuratë funerali.

Shumë legjenda thonë se mbretëresha egjiptiane Nefertiti (1353 p.e.s.) e njohur si “gruaja më e bukur që ka jetuar ndonjëherë” dhe mbretëresha Kleopatra VII (69-30 p.e.s.) përdorën xhelin e Aloe verës si pjesë të rutinës së tyre të përditshme të kujdesit të lëkurës.

Legjendat tregojnë gjithashtu se me këshillën e mentorit të tij Aristotelit, Aleksandri i Madh, në vitin 333 p.e.s., pushtoi ishullin Socotra në Oqeanin Indian për t’u furnizuar me Aloe Vera për të ndihmuar ushtarët e plagosur.

Qytetërimet e lashta kineze dhe egjiptiane përdorën Aloe Vera për të qetësuar djegiet, për të trajtuar plagët dhe për të ulur ethet. Shkencëtarët grekë e konsideruan Aloe verën si një ilaç universal për shkak të vetive të saj specifike dhe shëruese.

Aloe Vera ka luajtur një rol të madh në mjekësinë që 2000 vjet më parë, kur mjekët e lashtë grekë morën Aloe nga ishulli Socotra në Oqeanin Indian.

A ke ditur se

aloevera

Aloe është një gjini që përmban më shumë se 400 lloje bimësh me lule të shijshme të përhapura në Afrikë, Lindjen e Mesme, Kinë, rajonin e Mesdheut dhe ishuj të ndryshëm të Oqeanit Indian.

aloevera

Aloe është një bimë e shijshme e rritur në zona tropikale dhe të prirura për thatësirë, por vetëm Aloe Vera është e më e zakonshme formë e ngrënshme e Aloes.

aloevera

Varieti më i zakonshëm i rritur komercialisht dhe më i shëndetshëm është Barbadensis Miller - ajo që ne përdorim!

aloevera

Emri Aloe Vera rrjedh nga fjala arabe "Alloeh" që do të thotë "substancë e hidhur që shkëlqen", ndërsa "Vera" në latinisht do të thotë "e vërtetë".

aloevera

Ju mund ta identifikoni Aloe verën nga gjethet e saj gri-jeshile të mbështjellë anash me gjemba. Këto gjethe bashkohen për të formuar një rozetë në qendër të bimës.

aloevera

Edhe pse mund të duket si një kaktus, Aloe Vera në fakt i përket familjes Asphodelaceae (Liliaceae), e cila përfshin gjithashtu shpargujt, qepët, hudhrat, preshët, qiqrat, tulipanët.

aloevera

Gjethet e shijshme dhe me mish të bimës Aloe Vera janë të mbushura me xhel me katër shije - të ëmbël, të thartë, të hidhur dhe të athët.

aloevera

Një bimë e rritur Aloe Vera arrin pjekurinë në 3-4 vjet dhe mund të arrijë një lartësi prej 80 cm me deri në 21 gjethe.

aloevera

Bima e Aloe verës është një nga bimët më të studiuara në kategorinë e produkteve natyrore dhe ka luajtur një rol në mjekësi dhe kujdes shëndetësor që daton që në shekullin e 4-t p.e.s.

aloevera

Aloe Vera përmban mbi 200 përbërës biologjik aktivë, me origjinë natyrale, duke përfshirë vitamina, minerale, enzima, aminoacide dhe polisaharide.

aloevera

Aloe Vera rritet komercialisht për vetitë e saj natyrale, të shëndetshme dhe medicinale, si dhe përfitimet e kujdesit të lëkurës që gjenden në gjethet e saj.

aloevera

Kur konsumohet siç duhet, lëndët ushqyese kryesore të Aloes mund të ndihmojnë në funksionimin aparatit tretës dhe sistemit kardiovaskular, të forcojnë sistemin imunitar, të reduktojnë nitratet, si dhe përmirësojnë shëndetin.

Edhe pas gjithë këtyre viteve, Aloe vazhdon të jetë një bimë mrekullibërëse me përfitime të shumta për shëndetin!

"Metoda e harmonisë"

Në kulturën kineze, Aloe Vera është përshkruar si “Metoda e Harmonisë” dhe ka qenë një përbërës i rëndësishëm në trajtimet mjekësore që nga ekspeditat e Marko Polos.

"Bima mbretërore"

Në kulturën japoneze, Aloe Vera njihej si “bima mbretërore”. Lëngu i Aloe verës konsumohej si eliksir dhe samurai e përdorte si pomadë.

"Bima e pavdekësisë"

Egjiptianët e quajtën Aloen “bima e pavdekësisë” për shkak të vetive të saj medicinale dhe madje do ta kishin ngritur bimën në një status “Zot”.

"Shëruesi i heshtur"

Populli hindu mendoi se Aloe Vera u rrit në kopshtin e Edenit dhe e quajtën atë “shëruesi i heshtur”.

“Shkopi magjik i Qiellit”

Indianët vendas të Amerikës përdorën Aloen për fuqitë e saj zbutëse, rinovuese dhe e quajtën atë si “Shkopi magjik i Qiellit”.

"Përtëritës i organizmit"

Ayurveda – shkenca e lashtë indiane për shëndetin dhe jetën e konsideroi Aloen si “Vera Rasayana – rinovuese e organizmit”.

Përdorimet e zakonshme të Aloe verës

Ndihmon për të pasur një sistem imunitar të shëndetshëm

Mbrojtja dhe mbështetja e tretjes së shëndetshme

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Hidraton lëkurën

Ul përmbajtjen e toksinave

Nxit dhe ndihmon në përthithjen e lëndëve ushqyese

Humbjen e peshës dhe diabetin

Mbrojtje nga rrezatimi UV(ultra violet)

Balancon në mënyrë natyrale aciditetin e stomakut

cholesterol-ldl

Ul kolesterolin LDL (kolesteroli i dëmshëm)

Shërben si antiseptik, (efekti antiseptik)

Antioksidant i fortë